Päikesesüsteem

Jupiteri satelliidid

Jupiteri satelliidid

400 aastat tagasi suunas Galileo oma algelise teleskoobi planeedile Jupiter ja nägi, et temaga olid kaasas kolm kuud, mis nägid välja nagu kuu. Olin just avastanud selle Jupiteril on satelliidid.

Järgmistel öödel jätkas ta jälgimist ja neli päeva hiljem avastas ta teise. Nad ei saanud olla tähed, sest ta oli täheldanud, et nad keerlesid ümber planeedi. Nad olid satelliidid ja kuni selle ajani polnud teada, et ühelgi teisel planeedil neid oleks (välja arvatud muidugi meie).

Siis avastati veel 12 kuud, mis kõik olid väikesed, kokku 16. Voyageri laevad uurisid ja pildistasid Jupiteri süsteemi 1979. aastal. Seejärel käivitati 1996. aastal uus projekt, mis võimaldaks Jupiteril ja tema kuudel jälgida head hooaeg. Seda ambitsioonikat projekti muidugi kutsuti Galileo.

Jupiterile lähenenud sondide tehtud tähelepanekud on võimaldanud leida palju teisi väikeseid Jupiteri satelliite. 2011. aastal avastati kokku 67 ja sellest ajast alates kasvab nende arv endiselt. 2018. aastal avastati 79 kuud.

Jupiteri satelliidid Raadius (km)Kaugus (km)
Metis20127,969
Adrastea12,5x10x7,5128,971
Amaltea135x84x75181,300
Beebi55x45221,895
Io1,815421,600
Euroopa1,569670,900
Ganymede2,6311,070,000
Callisto2,4001,883,000
Leda811,094,000
Himalia9311,480,000
Lisitea1811,720,000
Elara3811,737,000
Ananke1521,200,000
Carm2022,600,000
Pasifae2523,500,000
Minestus1823,700,000

Ganymede: See on Jupiteri ja ka Päikesesüsteemi suurim satelliit, läbimõõduga 5262 km, suurem kui Pluuto ja Merkuur. See pöörleb planeedist umbes 1,070 000 km veidi rohkem kui seitsme päeva jooksul.

Tundub, et sellel on kivine südamik, tekk jääveest ning kivi- ja jääkoor koos mägede, orgude, kraatrite ja laavajõgedega.

Callisto: Selle läbimõõt on 4800 km, mis on peaaegu sama mis Merkuur, ja see pöördub Jupiterist 1,883 000 km kaugusel iga 17 päeva tagant. See on satelliit, kus Päikesesüsteemis on rohkem kraatreid.

Selle moodustavad võrdsetes osades kivi- ja jääveed. Jäine ookean maskeerib kraatrid. See on Galileo nelja satelliidi väikseim tihedus.

Io: Io on 3630 km läbimõõduga ja pöörab Jupiterist 421 000 km veidi enam kui pooleteise päeva jooksul. Selle orbiiti mõjutab Jupiteri magnetväli ning Euroopa ja Ganymede lähedus.

See on kivine, palju vulkaanilist tegevust. Selle globaalne temperatuur on -143ºC, kuid seal on piirkond, laavajärv, temperatuuriga 17ºC.

Euroopa: Selle läbimõõt on 3,138 km. Selle orbiit asub Io ja Ganymede vahel, 671 000 km kaugusel Jupiterist. Minge ringi iga kolme ja poole päeva tagant.

Euroopa välimus on jäine pall, millel on satelliitpinnal tähistatud jooned. Tõenäoliselt on tegemist kooriku luumurdudega, mis on veega uuesti täidetud ja külmunud.

◄ EelmineJärgmine ►
Jupiter, vana gaasihiiglaneSaturn, rõngaste planeet


Video: Kuidas näha satelliite? (Mai 2021).